Biszkopt kakaowy z olejem

biszkopt kakaowy z olejem

Cześć, dzisiaj mam dla Ciebie przepis na biszkopt kakaowy z olejem. Ten biszkopt kakaowy sprawdzi się w tortach, różnych ciastach, monporcjach lub deserach w pucharkach. Biszkopt jest stabilny i wilgotny.

Biszkopt kakaowy powstaje tak jak jasny biszkopt z olejem. Różnicą są minimalnie zmienione proporcji i dodatek kakao. Opcjonalnie, do biszkoptu kakaowego możesz dodać małą ilość startej czekolady lub kawę rozpuszczalną w proszku.

Proporcje na biszkopt kakaowy z olejem:

  • jajko o wadze około 65 g ze skorupką (lub około 35 g białka +18-20 g żółtka)
  • 35 g cukru
  • 15 g oleju o neutralnym smaku i zapachu (używam słonecznikowego lub rzepakowego)
  • 35 g mąki pszennej
  • 6 g kakao

Aby zrobić biszkopt o średnicy 16 cm, proponuję pomnożyć powyższe produkty razy 5 (czyli zużyjesz 5 jajek, 175 g cukru, 75 oleju, 175 g mąki pszennej, 30 g kakao). Podsumowując, z podanej ilości, piekąc biszkopt w rancie, otrzymałam 4 blaty biszkoptowe po 2 cm każdy + górkę).

Jeśli wg. Ciebie biszkopt wychodzi zbyt puszysty, zrezygnuj z przesiewania mąki i kakao.

Allegro PL

Do zrobienia biszkoptu przyda Ci się rant. Polecam Ci kupić rant nieregulowany lub od razu zestaw rantów o małych średnicach.

Jakie problemy możesz napotkać, piekąc biszkopt?

Biszkopt kakaowy wyrasta niski

Jedną z cech biszkoptu kakaowego jest to, że wyrasta niższy niż klasyczny, jasny biszkopt. W związku z tym, do zrobienia biszkoptu kakaowego daję więcej jajek niż do jasnego ciasta. Na średnicę 16 cm jasny biszkopt robię z 4 jajek a kakaowy z 5 jajek.

Biszkopt wyrasta z górką

Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że najpierw nagrzewają się ścianki rantu, przez co biszkopt nie rośnie równomiernie i na środku powstaje górka. Jeśli biszkopt wyrasta z górką, należy następnym razem zmniejszyć temp. pieczenia i jednocześnie wydłużyć czas pieczenia.

Temperaturę i czas pieczenia dobierz do swojego piekarnika. Z biszkoptem kakaowym mam taki problem, że nie rośnie równomiernie. Piekąc jednocześnie jasny biszkopt i kakaowy (w osobnych rantach) otrzymałam ładnie, prosto wyrośnięty jasny biszkopt i kakaowy biszkopt z górką :). Taka sytuacja może być spowodowana nierównomiernym grzaniem piekarnika.

@pokochajpieczenie

Cześć, dzisiaj mam dla Ciebie przepis na biszkopt kakaowy z olejem. Ten biszkopt sprawdzi się w tortach, różnych ciastach, monporcjach lub deserach w pucharkach. Biszkopt jest stabilny i wilgotny. Dokładny przepis znajdziesz na blogu https://aniaindygo.com/biszkopt-kakaowy-z-olejem/ Proporcje na biszkopt kakaowy z olejem: jajko o wadze około 65 g ze skorupką (lub około 35 g białka +18-20 g żółtka) 35 g cukru 15 g oleju o neutralnym smaku i zapachu (używam słonecznikowego lub rzepakowego) 35 g mąki pszennej 6 g kakao Aby zrobić biszkopt o średnicy 16 cm, proponuję pomnożyć powyższe produkty razy 5 (czyli zużyjesz 5 jajek, 175 g cukru, 75 oleju, 175 g mąki pszennej, 30 g kakao). Podsumowując, z podanej ilości, piekąc biszkopt w rancie, otrzymałam 4 blaty biszkoptowe po 2 cm każdy + górkę). Czas i temp. pieczenia należy dostosować do swojego piekarnika, wielkości rantu i ilości składników. #pokochajpieczenie #biszkoptkakaowy #biszkoptkakaowyzolejem #biszkoptdotortu #monoporcje #tort #ciasto #ranty #rantdotortu #przepisy #przepisnatort

♬ Flowers – Miley Cyrus

Jak pokroić biszkopt na równej wysokości blaty?

Najczęściej kroję biszkopt na drugi dzień po upieczeniu. Po upieczeniu i wystudzeniu biszkopt wyjmuję z rantu, owijam w folię spożywczą i wkładam do lodówki. Do krojenia używam tzw. piły do przekrawania biszkoptów. Używam jednego ostrza, ustawionego na wysokość około 2 cm.

Czy biszkopt z olejem wymaga nasączania?

Moim zdaniem tak. Biszkopt kakaowy z olejem jest już wilgotny ale warto go nasączyć. Ilość nasączenia zależy m.in. od grubości blatów. Dla tortu z czterema blatami biszkoptowymi o średnicy 16 cm i grubości 2 cm zużyłam około 200 ml nasączenia. Zwykle nasączam „na oko”. Biszkopty nasączam za pomocą butelki z sitkiem i ciężko jest mi powiedzieć, ile nasączenia zużywam na jeden blat. W związku z tym, że przy małej ilości płynu butelka nie nasącza równomiernie, nasączenia przygotowuję więcej niż rzeczywiście potrzeba.

Robot kuchenny czy mikser ręczny?

Biszkopt najbardziej lubię robić przy pomocy robota kuchennego. Ubicie białek zajmuje mniej czasu, najmniejsze obroty są delikatne (powolne), dzięki czemu sypkie składniki mogę bez obaw wymieszać również za pomocą robota.

Z pewnością biszkopt uda się również przy pomocy ręcznego miksera. Ubijanie zajmuje więcej czasu. Nie wiem jaki mikser posiadasz, ale mój nawet na pierwszej prędkości ma dosyć duże obroty. Z tego względu mąkę i kakao łączę z masą jajeczną ręcznie, za pomocą silikonowej szpatułki.

W przepisie poniżej podaję wykonanie dla robota kuchennego. Jeśli go nie posiadasz lub ma wysokie/szybkie obroty, mąkę z kakao wymieszaj ręcznie.

Biszkopt kakaowy z olejem

Składniki

Biszkopt kakaowy z olejem – proporcje na rant o średnicy około 18 cm

  • 6 jajek o wadze 65 g ze skorupka (lub około 35 g białka + 18-20 g żółtka)
  • 210 g cukru
  • 90 g oleju słonecznikowego lub rzepakowego
  • 210 g mąki pszennej
  • 36 g kakao
  • opcjonalnie – mała ilość czekolady startej na tarce, kawy rozpuszczalnej w proszku

Wykonanie

Biszkopt kakaowy z olejem – proporcje na rant o średnicy około 18 cm

  • Dużą blachę od wyposażenia piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia i postawić na nim rant o średnicy 18 cm (rant od spodu można owinąć papierem do pieczenia i dopiero postawić na blasze).
  • Mąkę i kakao przesiać, żółtka wymieszać z olejem. Piekarnik ustawić na około 165-175°C.
  • Białka umieszczam w misie robota. Ubijam na najwyższych obrotach aż białka zwiększą objętość i dobrze się spienią (nie ubijam białek na sztywno). Wtedy stopniowo dodaję cukier, cały czas miksując. Po dodaniu całego cukru, białka ubijam jeszcze przez około 2-3 minuty.
  • Cały czas ubijając, wlać żółtka z olejem. Ubijać krótko,tylko do połączenia. Zmniejszyć obroty miksera na najmniejsze i stopniowo dodawać mąkę z kakao. Mieszać tylko do połączenia.
  • Ciasto na biszkopt warto dodatkowo pomieszać za pomocą silikonowej szpatułki – robot kuchenny nie zawsze dobrze zbiera masę z dna i boków misy.
  • Ciasto od razu wylać do rantu, wyrównać. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec około 50-60 minut, do suchego patyczka.
  • Upieczony biszkopt przełożyć na kratkę do wypieków, do całkowitego wystudzenia.
  • Biszkopt przełożyć na deskę do krojenia lub blachę (wygodniej jest wykroić biszkopt na płaskiej powierzchni niż na kratce). Biszkopt oddzielić od rantu za pomocą długiego, ostrego noża.
  • Nóż trzymam jak najbliżej ścianek rantu. Zdejmuję papier do pieczenia. Jeśli biszkopt nie chce wyjść, biszkopt oddzielam również od spodu.
  • Biszkopt owijam w folię spożywczą, chowam do lodówki. Kroję na drugi dzień po upieczeniu.

Część linków i bannerów reklamowych w tym wpisie to linki afiliacyjne.



Dodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń przepis