Idealny biszkopt do tortu – przepis na biszkopt

ideany biszkopt

Najlepszy przepis na idealny biszkopt – biszkopt do naked cake

Idealny biszkopt – czy taki w ogóle istnieje? Zdecydowanie tak! Dotychczas myślałam, że jest to biszkopt z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Było tak dopóki nie zrobiłam tego biszkoptu (przepis poniżej). Nie mówię, że tamten biszkopt był zły. Biszkopt robiony wg proporcji jest bardzo puszysty ale aż za bardzo. Łatwo się kruszy, co szczególnie przeszkadza przy krojeniu i tynkowaniu tortu. Wtedy, na moje potrzeby biszkopt bardzo mi odpowiadał.

Zmieniłam zdanie, gdy wypróbowałam przepis od p Uli Stępniak. Jest to biszkopt przeznaczony do naked cake, czyli tortów bez tynku, z widocznymi warstwami biszkoptów i kremów. Są to bardzo ładne tortu, ale wbrew pozorom wymagają sporo wysiłku i uwagi by uzyskać świetny efekt. Mimo, że biszkopt jest przeznaczony do tego typu tortów, to ja robię go za każdym razem gdy wykonuję tort z tynkiem i dekoracją. Biszkopt wychodzi bardzo stabilny ale jednocześnie puszysty. Kruszy się minimalnie, jedynie w pierwszy dzień po wyciągnięciu z rantu. Po kilku godzinach spędzonych w lodówce problem kruszenia się ciasta jest jeszcze mniejszy.

Przepis na biszkopt do tortu – proporcje na biszkopt:

Na jedno jajko o wadze około 70 g przypada około 35 g cukru i 40 g mąki pszennej tortowej. Nie dodajemy mąki ziemniaczanej. Wg mnie te proporcje są bardzo dobre, biszkopt wychodzi świetny. Jest to biszkopt bez oddzielania białek od żółtek, nie ma więc ryzyka przebicia białek, co może zdarzyć się przy innej metodzie robienia biszkoptu. W oryginalnym przepisie co prawda białka ubija się najpierw z dodatkiem cukru i później dodaje się żółtka oraz mąkę. W przepisie jest także niewielki dodatek proszku do pieczenia, z którego również zrezygnowałam. Moim zdaniem jest zbędny w klasycznym biszkopcie.

biszkopt do tortu

Do przygotowania tortu przydatne jest kilka akcesoriów (więcej pisałam o tym tutaj). Poniżej znajdziesz listę kilku rzeczy, razem z linkami do przykładowych produktów (są to linki afiliacyjne):

Jak pokroić biszkopt?

  1. biszkopt upiecz 1 – 2 dni przed przełożeniem. Gdy biszkopt całkowicie wystygnie, owiń go w ściereczkę lub folię spożywczą i włóż do lodówki, najlepiej na całą noc. Schłodzony biszkopt o wiele lepiej się kroi.
  2. Do przekrawania biszkopty wybierz nóż strunowy, specjalną piłę do cięcia biszkoptu lub ostry i długi nóż. U mnie sprawdził się jedynie nóż. Warto wybrać dłuższy nóż i od razu takie coś co ułatwi równe przekrojenie biszkoptu.
jak pkroić biszkopt

Przepis na biszkopt do tortu – biszkopt do naked cake

Najlepszy przepis na biszkopt do tortu. Jest to biszkopt bez mąki ziemniaczanej. Biszkopt wychodzi puszysty ale nie kruszy się zbyt mocno.
Danie: Deser
Kuchnia: Polska
Keyword: Biszkopt, Przepis podstawowy
Czas przygotowania: 15 min
Czas pieczenia: 45 min
Łączny czas: 1 godz
Autor: Ania

Składniki

  • 5 dużych jajek
  • 170 g cukru
  • 195 g mąki pszennej tortowej

Wykonanie

  • Tortownicę o średnicy 18 cm wykładam papierem do pieczenia (tylko spód) lub dużą blaszkę wykładam papierem do pieczenia i na niej stawiam rant o średnicy 18 cm.
    Mąkę przesiewam. Piekarnik nagrzewam do 165 – 175°C.
  • Jajka, bez oddzielania białek od żółtek wbijam do misy miksera. Wsypuję cukier i ubijam na najwyższych obrotach przez około 15 minut. Powinna powstać jasna i puszysta masa. Jajka kilkukrotnie zwiększą objętość.
  • Zmniejszam obroty na najmniejsze i stopniowo wsypuję mąkę. Mieszam tylko do połączenia składników.
  • Masę delikatnie przekładam do tortownicy/rantu i wyrównuję. Wkładam do nagrzanego piekarnika, piekę około 50 minut/
  • Upieczony biszkopt wyjmuję z piekarnika i odstawiam do całkowitego wystudzenia. Wystudzony biszkopt delikatnie oddzielam od boków formy (używam do tego ostrego noża, staram się przy tym nie uszkodzić biszkoptu).
  • Biszkopt zawijam w folię spożywczą lub czystą ściereczkę i wkładam do lodówki. Na drugi lub trzeci dzień kroję i przekładam kremami.

Uwagi

  1. W oryginalnym przepisie najpierw ubija się białka z cukrem i później dodaje resztę składników.Dla mnie nie ma różnicy między tą metodą a ubijaniem jajek bez oddzielania. Zdecydowanie preferuję drugą  metodę.
  2. W oryginalnym przepisie podana jest temp. 180 stopni C. Wg mnie jest to zbyt wysoka temperatura i takie biszkopty piekę w niższej temperaturze. Pamiętaj, że każdy piekarnik piecze inaczej. W jednym sprawdzi się temperatura 165 stopni C, w innym będzie za niska.
  3. Biszkopt najlepiej jest zrobić 3 – 4 dni przed podaniem tortu. Krojenie biszkoptu ułatwia jego wcześniejsze schłodzenie w lodówce.


Dodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oceń przepis