Jak zrobić tort drip cake?

tort drip cake

Drip cake to jedna z prostszych technik dekoracji tortu. Jest to tort oblany polewą, najczęściej na bazie czekolady i słodkiej śmietany. Drip cake można udekorować na wiele sposobów. Sprawdzi się dekoracja z owoców, ciasteczek, słodyczy, bezików i lizaków bezowych. Tort w formie spływających sopli pięknie wygląda w połączeniu z kwiatami i figurkami z masy cukrowej.


Jak zrobić drip cake?

 1. Tort przełóż kremami i wstaw do lodówki na minimum 6 godzin, a najlepiej na całą noc.
 2. Tort otynkuj – tzn. górę i boki tortu posmaruj kremem i wygładź za pomocą noża, szpatułki lub skrobki.  Jako tynk sprawdzi się śmietana 36% i mascarpone w proporcji 1:1. Prawdopodobnie lepszym wyborem będzie tynk  na bazie masła (np. tynk z mlekiem skondensowanym). Na tynk z masłem możesz kłaść dekoracje z masy cukrowej, posypki i beziki (tego typu dekoracji nie zalecam kłaść na tynk ze śmietany).
 3. Otynkowany tort należy mocno schłodzić w lodówce – minimum przez godzinę, ale im dłużej, tym lepiej. Wtedy z pewnością uzyskasz satysfakcjonujący Cię efekt.
 4. Przygotuj polewę – śmietankę mocno podgrzej, zdejmij z palnika i dodaj czekoladę. Wymieszaj do połączenia. Jeśli polewa jest bardzo płynna, dodaj 1 – 2 kostki czekolady. Gdy zbyt gęsta – dodaj odrobinę śmietany.
 5. Polewę odstaw do przestudzenia na kilka minut. W tym czasie minimalnie zgęstnieje. Szklankę odwróć do góry dnem i wylej odrobinę dripu na brzeg szklanki. Jeśli polewa delikatnie spływa i się zatrzymuje – drip jest gotowy. Za rzadki lub za ciepły drip spłynie do samego dołu; zbyt gęsty – nie będzie chciał spływać.
 6. Schłodzony tort wyjmij z lodówki, najlepiej na paterę obrotową. Za pomocą łyżeczki wylej odrobinę dripu przy brzegach tortu. Jeśli ładnie spływa – kontynuuj wylewanie dripu. 
 7. Drip możesz wylać na całą górę tortu lub zostawić tylko przy brzegach.  Na jeszcze nie zastygniętą polewę przyklej dekoracje.

Do zrobienia i wlewania dripu przydadzą się:

tort ze słodyczami

Tort ze słodyczami

Proporcje na drip z mleczną czekoladą:

 • 100 g śmietany 36%
 • 100 g mlecznej czekolady

Śmietankę podgrzej, prawie do wrzenia. Zdejmij z palnika i dodaj czekoladę. Wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Odstaw do przestudzenia. W momencie wylewania na tort, polewa nie może być gorąca. Powinna być letnia, ale wciąż płynna.

Aby sprawdzić, czy drip ma odpowiednią konsystencję i temperaturę, wylej odrobinę dripu tuż przy brzegu tortu. Drip „na próbę” najlepiej wylać z tyłu tortu – w przypadku niepowodzenia łatwiej jest to ukryć. Drip powinien delikatnie spłynąć, tworząc sopelek. Wtedy można udekorować resztę tortu.

Im większa zawartość kakao w czekoladzie, tym drip wyjdzie gęstszy. W przypadku użycia białej czekolady, polecam zacząć od proporcji 1:2 (np. 50 g śmietany 36% i 100 g białej czekolady).

Jak wylewać drip?

Drip możesz wylewać za pomocą łyżeczki, worka cukierniczego lub butelki do dekorowania

Drip cake – co może pójść nie tak?

 1. Mimo odpowiednich proporcji drip spływa aż do samego podkładu.
 • Drip prawdopodobnie wyszedł za rzadki. Konsystencja dripu głównie zależy od użytej czekolady. Jej ilość trzeba dostosować do swoich potrzeb. Aby drip miał lepszą konsystencję dodaj, gorzkiej czekolady (np. w proporcji 100 g śmietany 36%, 80 g mlecznej czekolady i 20 g gorzkiej).
 • Zbyt ciepły drip również mocno spływa, może przy tym zostawić smugi i rozpuścić tynk. Tak samo się dzieje, gdy tort nie jest wystarczająco schłodzony.
 • Kłopoty może sprawić drip na bazie białej czekolady. Tutaj ilość dodanej czekolady może mocno się różnić. Czasem wystarczą proporcje 1:2, innym razem trzeba dodać 3 razy więcej czekolady niż śmietany.

2. Podczas krojenia tortu, drip pęka, ciężko jest go pokroić.

 • Tort jest zbyt mocno schłodzony. Tort należy wyjąć około 30 minut przed podaniem. Do krojenia tortu przygotuj szklankę z gorącą wodą, nóż i ręcznik papierowy. Nóż zamocz w wodzie, wytrzyj do sucha i dopiero pokrój tort.
 • Inną przyczyną pękania dripu jest zbyt duża ilość czekolady. Najczęściej dotyczy to dripu na bazie gorzkiej czekolady, która ma wysoką zawartość kakao.

3. Drip nie chce spływać, tworzą się krótkie sople.

 • Prawdopodobnie drip jest za gęsty – spróbuj dodać odrobinę śmietany lub lekko go podgrzać.
 • Zbyt mała ilość wylanej polewy.

4. Problem z zabarwieniem dripu z białą czekoladą.

 • Polewa z białą czekoladą wychodzi żółta. Dla powstania jaśniejszego koloru, można dodać białego barwnika (spożywczego wybielacza, np. z firmy Decora). Opinie odnośnie jego spożywania są podzielone. Moim zdaniem psuje smak, wolę go nie używać.
 • Intensywność koloru dripu można zmienić poprzez dodanie wybielacza. Do uzyskania intensywnego czerwonego lepiej nie dodawać wybielacza.
 • Do zrobienia kolorowej polewy powinien sprawdzić się każdy barwnik spożywczy. Dla pewności warto użyć barwnika w żelu, najlepiej specjalnego barwnika do czekolady.

Chcesz zrobić złoty drip? Wymieszaj jadalny złoty barwnik z odrobiną spirytusu lub wódki. Za pomocą pędzelka pomaluj całkowicie zastygnięty drip.

tort dekorowany owocami

Kolejny tort dekorowany owocami :)

Wpis zawiera bannery i linki afiliacyjne.Dodaj komentarz  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *