Przepis na tort czekoladowo owocowy.
Piękny tort czekoladowo owocowy. Moje ulubione torty to te słodko – kwaśne. Zwykle jeden krem robię słodszy, np z białej czekolady a drugi wybieram kwaśniejszy, z dodatkiem zmiksowanych malin lub truskawek. Tym razem postawiłam na smak czekoladowy, przypominający klasyczne cukierki „Michałki”. Drugim kremem jest mus porzeczkowy. Dla mnie to połączenie jest idealne, choć dla niektórych może być i tak zbyt słodki (jeśli tak uważasz to pod warstwę musu dodaj kwaśny dżem). Pychota!
Tak jak przy innych tortach, pracę nad ciastem warto rozłożyć na kilka dni. Pierwszego robimy biszkopt i przygotowujemy bazę do kremu czekoladowego. Na drugi dzień robimy kremy i przekładamy tort. Trzeciego dnia tynkujemy i dekorujemy tort. Również na trzeci lub czwarty dzień tort można jeść. Czwartego dnia tort przejdzie smakiem i będzie jeszcze lepiej smakował. Poniższe etapy przygotowania tortu mogą wydawać się nieco przydługie i skomplikowane. Ale starałam się wszystko tak wyjaśnić, aby każdy sobie poradził. Powodzenia w pieczeniu i smacznego :)
Fioletowy tort urodzinowy możesz dowolnie udekorować. Ja wybrałam polewę czekoladową, rozetki z resztek kremu maślanego, ciasteczka oreo oraz truskawki. Najlepsze do dekoracji będą świeże owoce, mrożone mogą szybko puścić dużo wody i zepsuć efekt końcowy. Dlatego zdecydowanie do dekoracji wybierz świeże maliny, truskawki czy borówki. Tynk maślany możesz zabarwić na dowolny kolor lub zostawić biały.
Do przygotowania tortu przydatne jest kilka akcesoriów (więcej pisałam o tym tutaj). Poniżej znajdziesz listę kilku rzeczy, razem z linkami do przykładowych produktów (są to linki afiliacyjne):
- rant regulowany,
- folia rantowa,
- szklana patera obrotowa,
- worki cukiernicze,
- skrobka do tynkowania i zestaw szpatułek.
Pozostałe przepisy na torty i ciasta tortowe znajdziesz tutaj.

Tort z kremem michałkowym po przekrojeniu
Tort czekoladowo owocowy
Składniki
Biszkopt
- 3 duże jajka
- 105 g cukru
- 120 g mąki pszennej tortowej
- odrobina proszku do pieczenia, tyle co na czubek łyżeczki
Poncz
- 300 ml gorącej wody
- 1½ łyżki cukru
- sok z połowy cytryny
Krem czekoladowy o smaku klasycznych michałków
- 150 ml śmietany 30%
- 80 g czekolady mlecznej
- 50 g czekolady gorzkiej (użyłam czekolady o zawartości 50% kakao)
- 25 g mleka w proszku
- 2 cukierki "Michałki"
- 100 g orzechów ziemnych (obranych)
- 100 g serka mascarpone
Mus porzeczkowy
- 5 g żelatyny + odrobina zimnej wody
- 150 g dżemu porzeczkowego, najlepiej o zmniejszonej zawartości cukru
- 170 ml śmietany 30 %
Krem do tynkowania
- 180 g masła o temp. pokojowej
- 150 g mleka skondensowanego słodzonego o temp. pokojowej
- odrobina fioletowego barwnika
Drip
- 30 g śmietany 30%
- 30 g masła
- 60 g czekolady, można pomieszać mleczną i gorzką
Wykonanie
Biszkopt
- Pracę nad tortem najlepiej rozpocząć trzy dni przed jego podaniem.
- Rant o średnicy 16 cm stawiam na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (lub spód tortownicy wykładam papierem do pieczenia). Mąkę pszenną przesiewam, dodaję odrobinę proszku do pieczenia. Piekarnik rozgrzewam do temp. około 165°C – 175°C.
- Jajka (bez oddzielania białek od żółtek) wbijam do misy miksera. Dodaję cukier i ubijam około 12 – 15 minut.
- Następnie zmniejszam obroty miksera na najmniejsze i stopniowo dodaję mąkę (bezpieczniej jest mieszać szpatułką). Mieszam tylko do połączenia składników.
- Masę biszkoptową wylewam do rantu lub tortownicy, wyrównuję wierzch. Wkładam do nagrzanego piekarnika. Piekę około 35 – 40 minut, do suchego patyczka. Upieczony biszkopt odstawiam do wystudzenia. Całkowicie wystudzony biszkopt oddzielam od boków rantu/tortownicy, owijam w ściereczkę lub folię spożywczą i wkładam do lodówki.
Poncz
- Wszystkie składniki mieszam razem, odstawiam do wystudzenia (poncz można przygotować pierwszego dnia wieczorem lub drugiego dnia rano).
Krem czekoladowo – michałkowy
- W dzień, w który przygotowuję biszkopt, przygotowuję bazę do kremu czekoladowego.
- Czekolady i cukierki siekam. Mleko w proszku przesiewam. Orzechy ziemne drobno siekam.
- Śmietanę zagotowuję, zdejmuję z palnika. Dodaję posiekane czekolady, michałki i mleko w proszku. Mieszam do połączenia. W razie potrzeby używam blendera aby mleko się rozmieszało. Przestudzoną masę wkładam do lodówki na minimum 6 godzin a najlepiej na całą noc.
- Na drugi dzień (tuż przed złożeniem tortu) do masy dodaję serek mascarpone i orzechy. Miksuję całość do połączenia i zgęstnienia kremu. W moim przypadku krem po chwili miksowania miał odpowiednią konsystencję.
Mus porzeczkowy
- Żelatynę zalewam zimną wodą. Po kilku minutach rozpuszczam w mikrofali lub kąpieli wodnej. Dżem, jeśli jest gęsty rozpuszczam w kąpieli wodnej, następnie łączę go z rozpuszczoną żelatyną. Odstawiam do przestudzenia.
- Śmietanę ubijam na ¾, powinna być prawie sztywna. Dodaję przestudzony dżem, miksuję do połączenia. Gdy mus jest rzadki – wkładam do lodówki, gdy gęstnieje – zostawiam w temp. pokojowej.
Złożenie tortu
- Biszkopt przecinam na trzy blaty.
- Pierwszy blat biszkoptu układam na paterze. Nasączam około 80 ml ponczu. Sprawdzam, czy biszkopt jest wystarczająco nasączony, w razie potrzeby nasączam jeszcze małą ilością ponczu. Nasączony biszkopt "zamykam" w rancie.
- Na biszkopt wykładam krem czekoladowy, wyrównuję. Nakładam drugi blat biszkoptu, lekko go dociskam do kremu. Nasączam zaczynając od 80 ml ponczu
- Wykładam tężejący mus porzeczkowy, wyrównuję. Nakładam ostatni blat biszkoptu. Biszkopt ponownie nasączam. Tort wkładam do lodówki na minimum 6 godzin a najlepiej na całą noc.
Krem do tynkowania
- Przed zrobieniem tynku zdejmuje rant z tortu. Tort chowam z powrotem do lodówki.
- Masło ucieram do białości przez około 15 minut, na najwyższych obrotach miksera. Następnie dodaję mleko skondensowane, miksuję do połączenia. Około 2 łyżki kremu przekładam do miseczki i dodaję barwnik. Dokładnie mieszam aby barwnik dobrze się rozprowadził.
- Kolor kremu w miseczce będzie intensywny. W zależności jaki odcień chcesz uzyskać, dodaj łyżeczkę lub więcej zabarwionego kremu do białego tynku. Tynk mieszaj na najmniejszych obrotach miksera – zabarwiony krem dobrze połączy się z pozostałą masą a dodatkowo tynk zostanie odpowietrzony. W razie potrzeby dodaj jeszcze trochę zabarwionego kremu.
- Na schłodzony tort nakładam cienką warstwę tynku, tzw. warstwę antyokruszkową. Wygładzam wierzch i boki tortu. Tort wkładam do lodówki na około 15 minut. Po schłodzeniu tortu sprawdzam czy tynk zastygł – nie powinien brudzić rąk.
- Nakładam drugą warstwę, używam do tego celu szpatułki, łyżki lub noża. Najpierw wygładzam górę, później boki (trochę kremu zostawiam do zrobienia rozetek). Gdy tort jest ładnie otynkowany, chowam go do lodówki na minimum godzinę. Jeśli po wygładzeniu boków, na górze powstała wyższa warstwa kremu – tort mocno schładzam i za pomocą ostrego noża ścinam górkę kremu.
Drip i dekoracja
- Czekoladę siekam. Masło i śmietanę podgrzewam do wrzenia, zdejmuję z palnika. Dodaję czekoladę, mieszam do połączenia. Gdy polewa jest zbyt rzadka – dodaję jeszcze czekolady, gdy zbyt gęsta – dodaję odrobinę słodkiej śmietany lub mleka. Odstawiam do lekkiego przestudzenia, w tym czasie polewa minimalnie zgęstnieje.
- Mocno schłodzony tort wyjmuję z lodówki. Polewę wylewam najpierw na brzegi tortu – drip powinien powoli spływać i zastygnąć. Tak dekoruję brzegi, później resztę polewy wylewam na środek tortu i rozprowadzam.
- Resztkę kremu do tynkowania przekładam do worka cukierniczego z ozdobną tylką, wyciskam kilka rozetek. Pomiędzy rozetkami wciskam kilka ciasteczek. Tort dekoruję świeżymi owocami. Smacznego :)
Uwagi
- Biszkopt piekę w rancie, ten z trzech jajek wystarczył aby przekroić biszkopt na trzy blaty o wysokości 2 cm każdy.
- Krem czekoladowy który zrobiłam był dla mojej rodziny zbyt słodki (dodałam 100 g czekolady mlecznej i 30 g gorzkiej i trochę więcej mascarpone).
- Konsystencja musu porzeczkowego w dużej mierze zależy od użytego dżemu. Przed wyłożeniem musu na biszkopt polecam zrobić próbę i mus włożyć do lodówki. ]
- Tort składałam w rancie.
