Świąteczny tort czekoladowo – owocowy
Tort czekoladowo – owocowy z mascarpone i nutą kokosa – pyszny tort udekorowany Rafaello i granatem. W środku sporo smaków, jest też chrupka czekoladowa z migdałami.
Planowałam zrobić tort udekorowany mandarynkami, cynamonem w laskach i gwiazdkami anyżu. Niestety, nigdzie nie mogłam ich kupić. I tak powstał tort w nieco innym klimacie. Jest to dość prosta dekoracja, gdy nie macie zbyt wiele czasu i chęci np. na pieczenie pierniczków, bezików czy lepienie figurek.
Smaki w torcie, które dobrze się ze sobą łączą:
- krem kokosowy dałam w obu warstwach tortu, tuż przy rancie (w pierwszym przełożeniu użyłam zbyt małej ilości kremu),
- krem czekoladowy znalazł się w pierwszej warstwie,
- chrupka czekoladowa z migdałami między kremem czekoladowym,
- cienka warstwa dżemu i krem owocowy (u mnie mieszanka owoców: niewielka ilość truskawek, głownie jagody, trochę malin i czerwonej porzeczki) jako drugie przełożenie. Do kremu owocowego dodałam kilka mrożonych malin.

Jakie smaki tortów najbardziej Ci odpowiadają?
Jak rozłożyłam pracę nad tym tortem?
- W środę upiekłam biszkopt, wystudzony oddzieliłam od boków rantu, owinęłam w folię spożywczą i włożyłam do lodówki.
- W czwartek rano przygotowałam bazę pod kremy i nasączenie. Kremy schowałam do lodówki na kilka godzin aby dobrze się schłodziły.
- W czwartek wieczorem dokończyłam kremy i przełożyłam nimi tort. Około łyżkę – dwie kremu kokosowego dałam na podkład aby biszkopt się przykleił.
- W piątek wyjęłam tort z rantu i zaczęłam robić tynk. Później tort otynkowałam, włożyłam do lodówki do mocnego schłodzenia.
- W międzyczasie można podszykować dekorację – owoce granatu warto osuszyć na ręczniku papierowym. Podszykowałam drip – powinien być dosyć gęsty (zbyt rzadki spłynie z tortu aż do podkładu, zbyt gesty – spłynie minimalnie).
- Na końcu tort dowolnie dekoruję. Przestudzony drip wylewam za pomocą łyżeczki na mocno schłodzony tort (dripem polałam tylko boki tortu). Od razu przyklejam kokosowe kulki i owoce. Kolejną warstwę granatu „przyklejam” za pomocą niewielkiej ilości dripu .
- Tort przechowuję w lodówce – przed podaniem wyjmuję aby się ocieplił. Nóż moczę w gorącej wodzie, wycieram do sucha i dopiero kroję tort. Na drugi dzień po przełożeniu chrupka powinna lekko zmięknąć i nie będzie problemu z krojeniem. Końcówkę tortu jedliśmy w niedzielę, nadal był pyszny. Smacznego :)
Do przygotowania tortu przydatne jest kilka akcesoriów (więcej pisałam o tym tutaj). Poniżej znajdziesz listę kilku rzeczy, razem z linkami do przykładowych produktów (są to linki afiliacyjne):
- rant regulowany,
- folia rantowa,
- szklana patera obrotowa,
- worki cukiernicze,
- skrobka do tynkowania i zestaw szpatułek.
Jeśli masz ochotę na mocno alkoholowy tort,spróbuj tortu z likierem Baileys.

Tort czekoladowo – owocowy to tort z prostą dekoracją. Wystarczą kuleczki kokosowe, owoce, wiórki kokosowe i ewentualnie posypka
Tort czekoladowy z owocami i mascarpone
Składniki
Biszkopt
- 200 g mąki pszennej
- 5 dużych jajek
- 175 g cukru
Nasączenie
- 400 ml gorącej wody
- 2 łyżki cukru
- sok z połowy cytryny
Chrupka czekoladowa z migdałami
- 30 g płatków kukurydzianych
- 20 g migdałów bez skórki
- 50 g czekolady mlecznej
- 25 g czekolady gorzkiej
- 2 łyżki oleju
Krem kokosowy
- 100 g białej czekolady
- 150 ml śmietany 36%
- 100 g mascarpone
- 50 g wiórek kokosowych
- 100 ml likieru kokosowego
Krem czekoladowy
- 200 ml śmietany 36%
- 150 g czekolady mlecznej
- 45 czekolady gorzkiej
- 100 g mascarpone
Krem owocowy
- 200 g mieszanki owoców (u mnie truskawki, jagody, porzeczki, maliny)
- 2 łyżki cukru
- 5 g żelatyny + odrobina wody
- 20 g galaretki np. o smaku truskawkowym
- 150 ml śmietany 36%
- opcjonalnie – dżem, maliny, sok z cytryny
Tynk z mlekiem skondensowanym, dekoracja
- 300 g masła w temp. pokojowej
- 250 g mleka skondensowanego
- do polewy z białej czekolady około 20 ml śmietany 36% i 40 g białej czekolady
- kuleczki rafaello, granat, wiórki kokosowe, posypka
Wykonanie
Biszkopt
- Mąkę pszenną przesiewam. Spód rantu o średnicy 18 cm owijam papierem do pieczenia i stawiam na większej blaszce. Piekarnik rozgrzewam do temp. około 165° – 175°C (w zależności od piekarnika).
- Jajka (bez oddzielania białek od żółtek) wbijam do misy miksera. Dodaję cukier. Ubijam na najwyższych obrotach miksera przez około 15 minut.
- Zmniejszam obroty miksera na najmniejsze (lub wyłączam i dalej mieszam szpatułką). Stopniowo dodaję mąkę, mieszam do całkowitego połączenia.
- Ciasto wylewam do rantu, wyrównuję. Piekę około 50 minut, do suchego patyczka. Odstawiam do wystudzenia, następnie oddzielam od boków rantu. Biszkopt owijam w folię spożywczą/czystą ściereczkę i wkładam do lodówki.
Nasączenie
- Składniki mieszam razem i odstawiam do całkowitego wystudzenia.
Chrupka czekoladowa z migdałami
- Płatki kukurydziane lekko rozdrabniam, migdały drobno siekam i dodaję do płatków. Czekolady i olej rozpuszczam w kąpieli wodnej. Dodaję do sypkich składników, mieszam.
- Spód rantu o średnicy 16 cm wykładam papierem do pieczenia. Rant stawiam np. na podkładzie. W środek rantu wsypuję chrupkę, wyrównuję wierzch. Wkładam do lodówki.
Krem kokosowy
- Śmietanę podgrzewam aż będzie gorąca. Czekoladę siekam, przekładam do miski i zalewam gorącą śmietaną. Odstawiam na chwilę i mieszam do połączenia. Po wystudzeniu wkładam do lodówki na minimum 6 godzin.
- Wiórki kokosowe zalewam likierem, wstawiam do lodówki na kilka godzin.
- Tuż przed przełożeniem tortu kończę robienie kremu. Do śmietany z czekoladą dodaję mascarpone. Miksuję na najmniejszych obrotach miksera, do połączenia składników. Następnie zwiększam obroty miksera i miksuję do uzyskania gęstego kremu.
- Do kremu dodaję wiórki, delikatnie mieszam do połączenia. Krem dzielę na dwie części.
Krem czekoladowy
- Śmietanę podgrzewam aż będzie gorąca. Czekolady siekam, przekładam do miski. Gorącą śmietaną zalewam czekolady, odstawiam na chwilę. Mieszam do połączenia. Wkładam do lodówki na minimum 6 godzin.
- Tuż przed przełożeniem tortu kończę robienie kremu. Do śmietany z czekoladami dodaję mascarpone. Miksuję na najmniejszych obrotach miksera, do połączenia składników. Następnie zwiększam obroty miksera i miksuję do uzyskania gęstego kremu.
Krem owocowy
- Żelatynę zalewam małą ilością zimnej wody. Owoce, cukier i około łyżkę soku z cytryny przekładam do garnka, zagotowuję. Zdejmuję z palnika i rozdrabniam za pomocą blendera.
- Powstały mus przecieram przez sitko. Do jeszcze gorącego musu dodaję napęczniałą żelatynę i galaretkę. Mieszam do rozpuszczenia. Odstawiam do wystudzenia. Mus, w momencie dodawania do śmietany powinien być schłodzony.
- Tuż przed przełożeniem tortu kończę robienie kremu. Śmietanę ubijam prawie na sztywno. Stopniowo dodaję mus, ubijam do połączenia.
Przełożenie tortu
- Tort składam w rancie wyłożonym folią rantową.
- Biszkopt przekrawam na trzy blaty – wierzch górnego lekko ścinam.
- Na środek podkładu/patery daję łyżkę kremu kokosowego, rozprowadzam. Kładę górny blat biszkoptu, lekko dociskam aby się przykleił. Nasączam – ilość zależy od waszych preferencji – u mnie około 120 – 150 ml.
- Nakładam rant. Połowę krem kokosowego przekładam do rękawa cukierniczego z odciętą końcówką. Krem wyciskam przy brzegach biszkoptu, przy rancie. W środek daję część kremu czekoladowego, wyrównuję. Wkładam chrupkę, lekko dociskam. Przykrywam resztą kremu czekoladowego.
- Nakładam drugi blat biszkoptu (środkowy), lekko dociskam. Nasączam. Pozostały krem kokosowy przekładam do rękawa cukierniczego i wyciskam przy brzegach biszkoptu, przy rancie. W środek daję około 2 łyżki dżemu malinowego, wyrównuję. Wykładam połowę kremu owocowego, wciskam kilka malin (użyłam mrożonych). Przykrywam pozostałym kremem, wyrównuję. Nakładam trzeci blat biszkoptu (spodem do góry). Nasączam. Wkładam do lodówki na minimum 6 godzin.
Tynk z mlekiem skondensowanym, dekoracja
- Zdejmuję rant i folię rantową. Tort z powrotem wstawiam do lodówki.
- Masło ubijam przez około 20 minut do uzyskania białej, puszystej masy. Dodaję mleko skondensowane, ubijam do połączenia. Zmniejszam obroty miksera na najmniejsze aby odpowietrzyć masę (zajmuje to około 15 minut).
- Na schłodzony tort nakładam cienką warstwę tynku, wyrównuję. Wkładam do lodówki na około 10 minut.
- Tynk przekładam do rękawa cukierniczego z odciętą końcówką. Krem wyciskam na górę i boki tortu. Za pomocą szpatuły lub skrobki wyrównuję najpierw górę a później boki tortu. Tort wkładam do lodówki do ponownego schłodzenia.
- W międzyczasie przygotowuję dekorację. Pestki granatu odsączam z nadmiaru soku na ręczniku papierowym. Przygotowuję drip z białej czekolady – składniki podgrzewam w kąpieli wodnej. Polewa powinna być dosyć gęsta, żeby nie spłynęła z boków tortu.
- Drip wylewam na mocno schłodzony tort – polewa powinna lekko spływać po bokach tortu. Od razu przyklejam kulki Rafaello i pestki granatu. Na srodek tortu wsypuję wiórki kokosowe. Tort przechowuję w lodówce, wyjmuję około 30 minut przed podaniem aby nabrał temp. pokojowej. Smacznego :)

Inspiracją do kremu kokosowego był „Tortowy ebook” Uli Stępniak a pomysł na krem czekoladowy znalazłam na blogu Słodki Pomysł.