Tort czekoladowo porzeczkowy udał się wspaniale! Już dawno nie byłam tak zadowolona z tortu. Pyszny kakaowy biszkopt, chrupka, którą łatwo się kroi i mus owocowy. Nie zabrakło też dżemu porzeczkowego i świeżych borówek. Na prawdę dobre połączenie.
Podobne przełożenie tortu znajdziesz tutaj. Z tego co pamiętam, w smaku jest trochę delikatniejszy. To coś dla osób które nie przepadają za smakiem kakaowych biszkoptów. A dla tych, którzy szukają nowych smaków, polecam tort z poniższego przepisu.
Wyśmienity tort czekoladowo porzeczkowy z borówkami i chrupiącą warstwą

Jeśli chcesz uzyskać intensywnie czarny tynk, ganache przygotuj w dniu składania tortu. Uwalnianie barwnika ułatwia jego podgrzewanie, blendowanie i chłodzenie. Po nocy w lodówce, ganache powinien mieć dosyć mocny kolor – w razie potrzeby możesz jeszcze dodać odrobinę barwnika a tynk podgrzać. Zauważyłam, że już na torcie tynk lekko zmienił kolor. Również w trakcie wyjmowania do krojenia i późniejszego chowania do lodówki. Jednak nie udało mi się uzyskać idealnej czerni (pomimo wykonaniawyżej opisanych kroków). Duży wpływ na intensywność koloru ma użyty barwnik – mój prawdopodobnie był zbyt słaby. Dlatego następnym razem użyję barwnika z firmy Modecor (jest częściej polecany). Dla porównania zostawiam kilka zdjęć tortu, w tym przekrojonego. W niektórych miejscach tynk wyszedł bardziej brązowy, w innych czarny.

Czarny tort z kwiatami – taki był mój cel. Mimo, że tynk nie wyszedł tak ciemny jak chciałam to bardzo mi się podoba
Do przygotowania tortu czekoladowo – porzeczkowego przydatne jest kilka akcesoriów (więcej pisałam o tym tutaj). Poniżej znajdziesz listę kilku rzeczy, razem z linkami do przykładowych produktów (są to linki afiliacyjne):
- rant regulowany,
- folia rantowa,
- szklana patera obrotowa,
- worki cukiernicze,
- skrobka do tynkowania,
- czarny jadalny barwnik,
- gruby podkład do tortu,
- farbka złota i różowa.
Część tych rzeczy kupisz w sklepach cukierniczych lub stacjonarnie.

Tort czekoladowo porzeczkowy w środku
Jak rozłożyć pracę nad tortem o smaku czekolady i owoców?
- W pierwszy dzień przygotuj biszkopt, chrupkę i nasączenie. Bardzo ważne jest też przygotowanie bazy pod krem czekoladowy, czyli połączenie czekolady ze śmietaną a następnie ich schłodzenie.
- W drugi dzień przekrój biszkopt, przygotuj bazę do kremu owocowego (dżem + żelatyna). Gdy wystygnie i zacznie tężeć, zacznij przekładać tort. Dokończ krem czekoladowy, przełóż tort. Zrób mus porzeczkowy i przełóż tort. Tort włóż do lodówki.
- Trzeciego dnia otynkuj tort – możesz użyć tynku z przepisu lub zrobić najprostszy masło+mleko skondensowane. Tort udekoruj świeżymi kwiatami lub zrobionymi z papieru jadanego. Tort można popsikać jadalnym brokatem lub barwnikiem rozrobionym w małej ilości alkoholu.
Tort czekoladowo porzeczkowy
Składniki
Biszkopt kakaowy
- 170 g mąki pszennej, najlepiej tortowej
- 30 g kakao
- 5 dużych jajek, białka i żółtka osobno (waga jednego jajka ze skorupką to około 65 g)
- 180 g cukru
- 70 g oleju
Chrupka oreo
- 30 g gorzkiej czekolady z orzechami laskowymi
- 20 g czekolady mlecznej
- 25 – 30 g płatków kukurydzianych
- 4 klasyczne ciasteczka oreo
- 1 łyżka oleju
Krem czekoladowy
- 200 g śmietany 36%
- 150 g czekolady mlecznej
- 30 g czekolady gorzkiej (użyłam czekolady o zawartości 64% kakao)
- 100 g serka mascarpone
Nasączenie
- ⅔ szklanki przegotowanej,wystudzonej wody
- ¼ szklanki likieru typu Baileys
Mus porzeczkowy
- 6 g żelatyny + odrobina zimnej wody
- 130 g dżemu porzeczkowego + 2 łyżki
- 170 g śmietany 36%
- 125 g umytych i osuszonych borówek amerykańskich
Czarny tynk ganache z masłem
- 80 g śmietany 36%
- kilka kropli czarnego, jadalnego barwnika
- 200 g masła
- 150 g czekolady 64% kakao
- 50 g mlecznej czekolady
Wykonanie
Biszkopt kakaowy
- Rant o średnicy 16 cm wykładam papierem do pieczenia (tylko spód). Mąkę i kakao przesiewam, żółtka mieszam z olejem. Piekarnik rozgrzewam do temp. 165 – 175°C.
- Białka umieszczam w misie miksera. Ubijam na najwyższych obrotach aż białka się spienią. Cały czas miksując, stopniowo dodaję cukier, po jednej łyżce. Po dodaniu całego cukru miksuję jeszcze przez około dwie minuty aż cukier się rozpuści.
- Cały czas miksując wlewam żółtka z olejem. Miksuję jeszcze chwilę na najwyższych obrotach, do połączenia składników.
- Zmniejszam obroty miksera na najmniejsze i stopniowo dodaję mąkę i kakao. Mieszam tylko do połączenia składników. Masę przelewam do rantu, wyrównuję. Wstawiam do nagrzanego piekarnika, piekę około 50 minut, do suchego patyczka.
- Biszkopt odstawiam do wystudzenia. Po całkowitym wystudzeniu oddzielam boki biszkoptu od rantu. Biszkopt owijam w folię spożywczą, wstawiam do lodówki. W dniu przekładania tortu odkrawam górę biszkoptu (nie będzie potrzebna) a pozostały biszkopt przekrawam na trzy blaty.
Chrupka oreo
- Czekolady drobno siekam (szczególnie orzechy). Rozpuszczam w kąpieli wodnej razem z olejem. Chrupki kukurydziane i ciasteczka oreo lekko rozdrabniam.
- Wszystkie składniki mieszam, przekładam na papier do pieczenia. Za pomocą noża równomiernie rozprowadzam na średnicę około 14 cm. Wstawiam do lodówki.
Krem czekoladowy
- Czekolady drobno siekam, przekładam do miski. Śmietankę podgrzewam prawie do wrzenia. Gorącą śmietaną zalewam czekoladę, mieszam aż składniki się połączą. Przykrywam folią spożywczą (folia musi dotykać śmietany), wstawiam do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc.
- Przed samym złożeniem tortu:Do schłodzonej śmietany dodaję serek mascarpone, ubijam na najmniejszych obrotach, do połączenia. Zwiększam obroty miksera i ubijam do powstania gęstego kremu.
Nasączenie
- Składniki mieszam razem.
Mus porzeczkowy
- Żelatynę zalewam małą ilością wody, odstawiam na kilka minut. Dżem porzeczkowy mocno podgrzewam, zdejmuję z panika. Dżem blenuję, dodaję napęczniałą żelatynę. Mieszam do rozpuszczenia żelatyny, odstawiam do wystudzenia. Gdy mus zaczyna tężeć, kończę robienie kremu.
- Przed składaniem tortu:Śmietanę ubijam na sztywno. Wlewam ⅓ musu, miksuję. Dodaję pozostały mus i miksuję do połączenia.
Przekładanie tortu
- Na środek podkładu daję łyżeczkę kremu czekoladowego i układam biszkopt, lekko dociskam. Nasączam około 80 – 100 ml ponczu. Zakładam rant, razem z folią rantową. Wykładam część kremu czekoladowego, rozprowadzam. Na środek nakładam chrupkę. Wykładam pozostały krem, szczególnie między chrupką a rantem.
- Nakładam biszkopt, lekko dociskam i nasączam. Około połowę musu przekładam do rękawa cukierniczego z odciętą końcówką. Biszkopt smarują niewielką ilością musu. Mus wyciskam przy rancie, tworząc tzw. tamę. W środek nakładam dżem, delikatnie rozsmarowuję. Wykładam pozostały mus porzeczkowy, wciskam borówki (zachowuję odstęp około 2 cm od rantu). Mus wyrównuję.
- Nakładam trzeci blat biszkoptu, lekko dociskam i nasączam. Przykrywam folią spożywczą, wkładam do lodówki na minimum 6 godzin a najlepiej na całą noc.
Tynkowanie i dekoracja
- Czekolady drobno siekam. Do garnka wlewam śmietanę, dodaję kilka kropli czarnego barwnika. Mieszam i dodaję masło pokrojone na małe kawałki.
- Całość podgrzewam, prawie do wrzenia. zdejmuję z palnika i wrzucam czekoladę, mieszam aż się połączy. Następnie całość blenduję, a gdy przestygnie chowam do lodówki na kilkanaście minut. Później lekko podgrzewam w kąpieli wodnej, znowu blenduję i chłodzę. Czynności można powtórzyć jeszcze około dwa razy, do uzyskania zadowalającego efektu.
- Schłodzony tort wyjmuję z lodówki, za pomocą długiego noża oddzielam boki tortu od rantu. Zdejmuję rant i folię rantową. Tort wstawiam na około pół godziny do lodówki.
- Przestudzony tynk (powinien mieć konsystencję nutelli) nakładam na wierzch i boki tortu, wygładzam. Tort wkładam do lodówki aż tynk zastygnie. Następnie nakładam drugą warstwę tynku – powinna być równa. Używam szpatułek cukierniczych lub skrobki.
- Pofalowany brzeg u góry tortu zostawiam. Gdy tort mocno się schłodzi, nierówności odkrawam za pomocą noża, później jeszcze raz wygładzam wierzch.
- Złoty i różowy barwnik rozrabiam w osobnych naczyniach z odrobiną alkoholu. Za pomocą pędzelka rozpryskuję w kilku miejscach na bokach i górze tortu.
- Róże płuczę w wodzie, osuszam na ręczniku papierowym. Końcówki kwiatów skracam i zabezpieczam masą cukrową. W miejscach, gdzie mają być kwiaty, wyciskam odrobinę kremu do tynkowania i tam wciskam róże.
- Tort wyjmuję pół godziny przed podaniem. Kroję długim, ostrym nożem. Przed krojeniem nóż zamaczam w gorącej wodzie i wycieram do sucha.
- Tort należy przechowywać w lodówce.
